W ramach inauguracji kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu" hipermarket Carrefour przy ul. Przybyszewskiego wraz z Komendą Miejską Policji w Łodzi organizują festyn edukacyjny dla dzieci. Mając na uwadze bezpieczne poruszanie się po drodze zarówno pieszych jak i rowerzystów, dla uczestników zaplanowano szkolenie z zasad ruchu drogowego oraz test sprawdzający umiejętności jazdy na rowerze.

4 czerwca, między godziną 10.00 a 13.00, uczestnicy festynu spotkają się na parkingu przy hipermarkecie, by wziąć udział w konkursach sprawnościowych w miasteczku ruchu drogowego, a następnie przystąpić do testu sprawdzającego umiejętności jazdy na rowerze. Dziecko, które najszybciej zdoła pokonać wyznaczoną trasę, otrzyma w nagrodę rower, kask oraz ochraniacze ufundowane przez Carrefour. Podczas festynu odbędzie się również pokaz udzielania pierwszej pomocy, prezentacja sprzętu straży pożarnej, a także specjalny show z udziałem ps& oacute;w policyjnych. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają od Carrefour pamiątki niespodzianki.

Carrefour Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, angażuje się w akcje promujące ważne inicjatywy, czego przejawem jest współpraca z Komendą Miejską Policji w Łodzi. Sieć jest jedną z nielicznych firm z branży wielkiej dystrybucji w Polsce, która odpowiedziała
na apel policji do producentów i sprzedawców rowerów i przyłączyła się do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. W hipermarketach Carrefour znajduje się kilkanaście modeli rowerów, które posiadają obowiązkowe wyposażenie, określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tj.: światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające). Aby rower był bezpieczny niezbędne są także sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek.

W 2008 roku rowerzyści uczestniczyli w 5 150 wypadkach drogowych, w których zginęło 444 osób, a obrażenia odniosło 4 427 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści - 433 zabitych oraz 4 444 rannych. W omawianym okresie rowerzyści przyczynili się do powstania 2 205 wypadków, zginęło w nich 231 osób,  2 048 osób doznało obrażeń ciała. Kierujący rowerem najczęściej powodują wypadki od maja do października, co wynika z warunków pogodowych umożliwiających  poruszanie się po drogach rowerem.

Zobacz również