Hipermarket Carrefour w Radomiu w ramach akcji „Rowerem Bezpiecznie do celu" zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w wiosennej Majówce, podczas której prezentowane będą zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. We współpracy  z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu przeprowadzone zostanie bezpłatne znakowanie rowerów, egzaminy na kartę rowerową dla młodzieży, a dla najmłodszych - konkursy tematyczne.

W dniu 30 maja Carrefour w Radomiu organizuje wiosenną Majówkę, której celem jest promowanie bezpiecznego poruszania się po drodze. W tym roku będzie ona przebiegać pod hasłem „Rowerem bezpiecznie do celu"  - akcja ta ma za zadanie upowszechnienie korzystania z rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy.  Dodatkowo, podczas Majówki funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu będą bezpłatnie znakować rowery, co umożliwia szybsze odnalezienie jednośladu przez Policję, gdyby ten został skradziony, a młodzież będzie mogła podejść do egzaminu na kartę rowerową. Zaprezentowany zostanie także symulator zdarzeń drogowych oraz laboratorium kryminalistyczne. Dla najmłodszych przewidziano rowerowy tor przeszkód, a także dmuchany plac zabaw.

Carrefour Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, angażuje się w akcje promujące ważne inicjatywy, czego przejawem jest współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Sieć jest jedną z nielicznych firm z branży wielkiej dystrybucji w Polsce, która odpowiedziała na apel Policji do producentów i sprzedawców rowerów i przyłączyła się  do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. W hipermarketach Carrefour znajduje się kilkanaście modeli rowerów, które posiadają obowiązkowe wyposażenie, określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tj.: światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające). Aby rower był bezpieczny niezbędne są także sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek.

W 2008 roku rowerzyści uczestniczyli w 5 150 wypadkach drogowych, w których zginęło 444 osób, a obrażenia odniosło 4 427 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści - 433 zabitych oraz 4 444 rannych. W omawianym okresie rowerzyści przyczynili się do powstania 2 205 wypadków, zginęło w nich 231 osób,  2 048 osób doznało obrażeń ciała. Kierujący rowerem najczęściej powodują wypadki od maja do października, co wynika z warunków pogodowych umożliwiających  poruszanie się po drogach rowerem. Dlatego też Carrefour rozpoczyna akcję z wyprzedzeniem, umożliwiając w ten sposób rowerzystom zakup bezpiecznego roweru lub wyposażenie w światła starego w oświetlenie i inne elementy zwiększające jego widoczność na drodze.

Zobacz również