Hipermarket Carrefour w Sosnowcu w ramach akcji „Rowerem Bezpiecznie do celu" zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w wiosennej Majówce, podczas której  uczestnicy egzaminu na kartę rowerową będą mogli wygrać kompletnie wyposażony rower wraz z kaskiem ochronnym na głowę.  We współpracy z Komenda Miejską Policji w Sosnowcu przeprowadzony zostanie również konkurs rysunkowy oraz pokazy sprzętu policyjnego.

W dniu 30 maja, w godzinach 12.00 - 16.00, Carrefour w Sosnowcu organizuje wiosenną Majówkę, której celem jest promowanie bezpiecznego poruszania się po drodze. W tym roku będzie ona przebiegać pod hasłem „Rowerem bezpiecznie do celu" - akcja ta ma za zadanie upowszechnienie korzystania z rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy. Dodatkowo, podczas Majówki funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu będą przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową. Uczestnik, który najlepiej pokona trasę egzaminacyjną, otrzyma rower i ochronny kask ufundowany przez Carrefour. W trakcie Majówki przedstawiona zostanie także prezentacja dotycząca bezpieczeństwa na drogach, pokaz jazdy na motorach policyjnych, zorganizowany zostanie tor przeszkód dla rowerzystów oraz konkurs rysunkowy dla najmłodszych.

Carrefour Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, angażuje się w akcje promujące ważne inicjatywy, czego przejawem jest współpraca z Komendą Miejską Policji w Sosnowcu. Sieć jest jedną z nielicznych firm z branży wielkiej dystrybucji w Polsce, która odpowiedziała na apel Policji do producentów i sprzedawców rowerów i przyłączyła się do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. W hipermarketach Carrefour znajduje się kilkanaście modeli rowerów, które posiadają obowiązkowe wyposażenie, określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunk& oacute;w technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tj.: światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające). Aby rower był bezpieczny niezbędne są także sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek.

W 2008 roku rowerzyści uczestniczyli w 5 150 wypadkach drogowych, w których zginęło 444 osób, a obrażenia odniosło 4 427 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści - 433 zabitych oraz 4 444 rannych. W omawianym okresie rowerzyści przyczynili się do powstania 2 205 wypadków, zginęło w nich 231 osób,  2 048 osób doznało obrażeń ciała. Kierujący rowerem najczęściej powodują wypadki od maja do października, co wynika z warunków pogodowych umożliwiających  poruszanie się po drogach rowerem. Dlatego też Carrefour rozpoczyna akcję z wyprzedzeniem, umożliwiając w ten sposób rowerzystom zakup bezpiecznego roweru lub wyposażenie w światła starego w oświetlenie i inne elementy zwiększające jego widoczność na drodze.

Zobacz również