W trosce o bezpieczeństwo osób najmłodszych, hipermarket Carrefour oraz Komenda Miejska Policji w Koninie organizują szkolenie z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko było bezpieczne podczas jazdy na rowerze oraz widoczne na drodze, przyjdź z nim 4 czerwca do Carrefour.

Od godz. 10.00, w ramach inauguracji akcji „Rowerem bezpiecznie do celu" uczniowie, którzy przyjdą do Carrefour w Koninie, będą mogli wziąć udział w szkoleniu z zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji oraz zdać egzamin na kartę rowerową. Osoba, która najlepiej zaliczy sprawdzian, otrzyma w nagrodę rower, ufundowany przez Carrefour. Dodatkową atrakcją, towarzyszącą egzaminowi, będą nagrody pocieszenia ufundowane przez policję - zestawy odblaskowe, które w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych na drodze.

Podczas czerwcowego festynu konińska policja zorganizuje także pokaz policyjnych samochodów i motorów, a straż pożarna udostępni do zwiedzania wóz pożarniczy.
Ponadto, osoby z Centrum Kształcenia Żak będą wykonywać tatuaże
i makijaże wodne.  

Carrefour Polska, jako firma odpowiedzialna społecznie, angażuje się w akcje promujące ważne inicjatywy, czego przejawem jest współpraca z Komendą Miejską Policji w Koninie. Sieć jest jedną z nielicznych firm z branży wielkiej dystrybucji w Polsce, która odpowiedziała na apel policji do producentów i sprzedawców rowerów i przyłączyła się do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach. W hipermarketach Carrefour znajduje się kilkanaście modeli rowerów, które posiadają obowiązkowe wyposażenie, określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tj.: światło z przodu barwy białej lub żółtej oraz światło z tyłu barwy czerwonej (może być migające). Aby rower był bezpieczny niezbędne są także sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone świtało odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek.

W 2008 roku rowerzyści uczestniczyli w 5 150 wypadkach drogowych, w których zginęło 444 osób, a obrażenia odniosło 4 427 osób. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści - 433 zabitych oraz 4 444 rannych. W omawianym okresie rowerzyści przyczynili się do powstania 2 205 wypadków, zginęło w nich 231 osób,  2 048 osób doznało obrażeń ciała. Kierujący rowerem najczęściej powodują wypadki od maja do października, co wynika z warunków pogodowych umożliwiających  poruszanie się po drogach rowerem.

Zobacz również